Čekáte miminko? Ani zdaleka vás nemusí stát tolik peněz!

Většina rodičů si chce hlavně své první děťátko naplno užít. Nejednou si však radost z miminka zaměňují s nákupní horečkou. Snaží se nakoupit "všechny" věci, které budou potřebovat a k tomu i pár věcí, o kterých už předem tuší, že je vůbec potřebovat nebudou, ale chtějí je mít doma pro jistotu. Pokud patříte mezi ně, rádi vás přesvědčíme, že většinu z toho, co jste považovali za nezbytné, vůbec nepotřebujete.
 miminko na tátovi

Už vybíráte dětskou postýlku?

Výběr je pestrý od levnějších po superdrahé. Asi vás překvapí, že tuto investici si klidně můžete nechat na později. Kojené dítě by mělo spát s matkou u prsu, aby se mohlo během noci podle své potřeby nakojit a spoustu matek tomu dává přednost.
Určitě zjistíte, že společné spaní s děťátkem je příjemné a pohodlné. Navíc nebudete potřebovat žádný drahý monitor dechu pro dítě, protože kojenec automaticky dýchá s osobou, se kterou spí, čímž se předchází nemoci známé jako SIDS. Je dobré vědět, že v kulturách, kde děti běžně spí s rodiči se SIDS nevyskytuje. Když bude děťátko spát s vámi, nebudete pro něj zatím potřebovat ani speciální dětský pokoj. Malé děti potřebují hraček velmi málo, v prvních měsících dokonce žádné, největší a nejpodnětnější zábavu pro ně představuje kontakt s matkou a kojení. Většinu hraček v prvních měsících uskladníte v jediné krabici.
uspávání miminka

Procházíte se dětskou drogerií?

Všimli jste si kolik produktů pro nejmenší mají v lékárnách? Ano, člověk si ani neumí vybrat. První věc, kterou si musíte uvědomit je, že malé děťátko není v podstatě nikdy špinavé, kromě genitálií mu je třeba mýt pokožku pouze od potu. Dětská pokožka je jemná a citlivá, není třeba ji zatěžovat chemií – i když určenou pro malé děti. Většině dětí postačí čistá voda, pokud má děťátko kožní problémy, je třeba je řešit s pediatrem. Pokud již potřebujete kupovat kosmetiku, investujte do kvalitní neparfémovaný biokosmetiky, kterou můžete používat i vy.

A co výbavička?

Peřinky, dupačky, bodýčka? Poptejte se svých přítelkyň, zajděte do second-handů, vyhledejte si ve svém okolí burzy dětského oblečení. Maminky mají mnohdy doma téměř nepoužívané oblečení pro nejmenší a prodají je za symbolickou cenu, jen aby se ho zbavili. Dávat velké sumy peněz na nové oblečení pro novorozence, pokud ho bude nosit jen měsíc či dokonce ještě kratší dobu nemá význam.
Ne vše, co v obchodech pro děti vidíte v nabídce je skutečně nezbytné mít doma předem nachystané. Většinu činností kolem miminka zvládnete i s věcmi, které máte běžně v domácnosti.