ČNB začátkem února zvýšila základní úrokovou sazbu


            Bankovní rad České národní banky 1. února 2018 zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,5 % na 0,75 %. K poslednímu zvýšení sazeb došlo loni v listopadu. Jednalo se, o zvýšení z 0,25 % na již zmiňovaných 0,5 % Zvýšila rovněž i lombardní sazbu z 0,5 % na 1,5 %. Lombardní sazba je sazba, za kterou si mohou obchodní banky od národní banky půjčit peníze oproti cenným papírům. Naše centrální banka tak dle slov svého mluvčího, reaguje na dlouhodobý dobrý stav české ekonomiky, která vykazuje vysoký růst. Ptáte se, co to znamená pro vás, jako pro spotřebitele? Od úrokových sazeb ČNB se odvíjí výše úroků u obchodních bank, u kterých si půjčujete. A to proto, že za zmíněné úroky si obchodní banky od bank národních peníze půjčují. ČNB zvýšila úroky také proto, aby zabránila tvorbě nerovnovah a bublin, které by mohly ekonomický růst narušit.  
česká národní banka.jpg

Ekonomice se daří, koruna k euru i nadále posiluje

            Guvernér ČNB Jiří Rusnok zvýšení úrokových sazeb oznámil na konferenci 1. února. Rovněž oznámil nové makroekonomické prognózy národní banky pro pokračující růst koruny vůči euro. Právě posilování koruny vůči společné evropské měně je tím, co je pro ekonomy nejpodstatnější, respektive to, na co se nejvíce zaměřují. Čím bude ale koruna silnější, tím menší bude potřeba zvyšovat úrokové sazby. V rámci současné prognózy se počítá s mírně silnějším kurzem koruny vůči euru kolem 25,40 Kč/EUR. Posilování koruny bankovní radu nijak neznervózňuje. Pro rok 2018 bankovní rada počítá s růstem ekonomiky zhruba 3,4 %. Pro příští rok to má být 3,1 %. Prognóza pro rok minulý pak činila 4,5 %. Je zde vidět mírné zpomalení růstu, avšak to vypadá pouze na „zdravé“ zpomalení.   
české peníze.jpg
Jak hodně nakonec koruna oproti euru posílí, se dá jen těžko předpokládat. Rozhodně nás ale posílení těší, neboť nákupy v cizině jsou teď o něco výhodnější.