Hromady sněhu jsou velká starost

Silnice pod sněhem chodníky pod sněhem, auta pod sněhem. Dokonalá krása. Děti se radují, na horách je v lyžařských střediscích plno, jen řidiči nadávají na neuklizené a nesjízdné silnice. Sníh je zkrátka pro jednoho radost, pro druhého starost.
sníh na autech
Pokud vlastníte nemovitost, může být pro vás dokonce noční můrou. Ne přímo sníh, ale jeho úklid. Potřebujete se dostat nějak do baráku, vystoupat po schodech, vymést terasu. Nic přitom nesmí klouzat, protože se manželka obává, že si zlomí nohu. A co je nejhorší? Večer, unaveni po práci to uklidíte a ráno je to tam znova. To je za jako trest. Pokud bydlíte v oblasti, kde sněží často a hodně, pořiďte si nějakou motorovou mechanizaci.
Při ranním úklidu otočíte oči v sloup a tu si uvědomíte tu masu těžkého sněhu, který nyní leží na vaší střeše.
Hromada sněhu na střeše může být veliký problém.
Střecha a sníh to je věčný a vytrvalý souboj. Ploché střechy sníh velice zatěžuje. Střechy s mírným sklonem jsou na tom obdobně. Od jistého úhlu sklonu střechy ale nastupuje problém s jeho uklízením. Sníh se sám nesesune, a pro člověka může být jeho odklízení nebezpečné. Uklouznout se dá totiž i na suché střeše.
Střechy s větším sklonem zase řeší přesný opak. Sníh sjíždí samovolně. Jako lavina na horách.
zasněžené schránky
Tomu se musí zabránit. Každý majitel nemovitostí je rád, když sníh pomalu odpadává ze střechy, ale nechce, aby sjel najednou a zasypal tak cokoliv co se pod střechou nachází. Pokud sjede sníh na záhon, nic moc se nemusí stát. Jenže pod střechou může být třeba zaparkovaný vůz. Nebo sníh se může sesunout, zrovna když pod ním prochází maminka s kočárkem. A tady přestává jakákoliv legrace.
K zabránění samovolného sesuvu sněhu poměrně spolehlivě zabrání sněhové zábrany. Ty drží sníh na střeše a dávají mu tak možnost odpařovat se do ovzduší anebo odtávat do okapového systému. Sněhových zábran se instaluje podle klíče, který počítá s plochou střechy, délkou krokve, sklonem střechy a oblasti ve které se dům nachází.
Z toho vyplývá, že se na sníh dá připravit. V každém případě není dobré potřebné vybavení a opatření v boji se sněhem zanedbávat. Být připraven, znamená nebýt překvapen.