Dávejte si pozor na WiFi v kavárnách

Restaurace, kavárny, hotely i obchodní centra poskytují svým klientům WiFi zcela zdarma a bez hesla. Bohužel ale toto připojení představuje velké riziko vaší bezpečnosti. Jakmile se připojíte k nechráněné síti, tak se může jakýkoli hacker snadno podívat, co na svém smartphonu děláte. Uvidí všechna hesla a může tak převzít vládu nad veškerými profily a účty, které vlastníte.

mladý barman

Každý z nás se na mobilu připojuje do e-mailu, používá sociální sítě a mnoho z nás používá také internetové bankovnictví. I když si to neuvědomujete, musíte si dávat velký pozor na to, kde a k jaké síti se přihlásíte. Operátoři i IT odborníci doporučují využívat vlastních datových přenosů od operátora. Je to totiž mnohem bezpečnější.

 

Stačí malá krabička

Na to, aby se hacker dostal do veřejné WiFi nepotřebuje žádné závratné znalosti síťových protokolů. Ve skutečnosti mu k tomu stačí mít malé zařízení, které stojí jen asi 5 600 Kč. Jedná se o malou, nenápadnou krabičku, které se díky jejímu logu přezdívá „ananas“. Tento přístroj se nenabourá do existující sítě, ale naopak vytvoří novou, která dokáže imitovat skutečnou WiFi.

 

Po připojení se hacker dostane k veškerým datům během několika minut. Získá přihlašovací údaje ke cloudu, bankovnímu účtu, sociálním sítím i e-mailu. Během chvilky tak můžete přijít o peníze na běžném účtu. Všechny úspory mohou být pryč jen díky tomu, že využijete veřejné, bezplatné sítě.

telefonování u kávy

Číhají na každém kroku

Můžete mít pocit, že se hackerské útoky tímto způsobem příliš nedějí. Opak je pravdou. Proto je důležité přemýšlet nad tím, co děláte. Riziko nepředstavují pouze kavárny, ale také letiště nebo nemocnice.

 

A hacker dokonce nemusí ani sedět blízko vás. Díky speciálním boosterům může ananas fungovat i na sto metrů. To znamená, že klidně mohou sedět i na parkovišti. Vůbec tak nepoznáte, že je někdo podobný ve vaší blízkosti. Dejte proto přednost datům od operátora. Věřte, že se vyplatí zaplatit data než přijít o všechny úspory.