Víkendové putování za dalekými výhledy Jizerských hor


Jestliže patříte spíše k té aktivní a tvůrčí polovině lidstva, máme pro vás tip na prodloužený víkend a týdenní dovolenou bez stresu, v malebném prostředí s krásnými výhledy do krajiny.

V minulosti lidé stavěli svá obydlí především v závislosti na blízkém zdroji pitné vody a surovin pro vytápění objektu v zimním období. Většinou šlo o údolí řek, potoků a jezer s lesem za zády. S postupujícím technickým rozvojem, elektrifikací a budováním veřejné vodovodní sítě se obydlí začala stavět i ve špatně dostupných oblastech. Jednou z hlavních motivací byl výhled do krajiny.
jizerské hory

V 19. století naše země zaznamenala obrovský nárůst zájmu o vyhlídkové stavby, pohled do údolí a volného prostranství kolem nás má významný pozitivní vliv na lidskou psychiku, dobíjí energií a cítíme se v takovém prostředí příjemně.


Vyhlídková trasa rozhraní Krkonoš a Jizerských hor


Jedním ze zajímavých míst s dalekými rozhledy je i rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Vypravit se sem můžete v kteroukoli roční dobu a cestování si zpestřit cyklistikou nebo se jen kochat z okna jedoucího auta. Výchozím bodem by mohl být Tanvald. Odtud můžete zamířit buď směrem na Desnou a Kořenov, vystoupat po silnici až pod rozhlednu Štěpánka a obdivovat krásu Jizerských hor, které odtud máte jako na dlani. Anebo se vydat podél této silnice vlakem až do stanice Harrachov – Mýtiny, odkud je překrásný výhled na Čertovu horu a údolí nejznámějšího krkonošského letoviska.
podzimní zbarvení

A jestliže vás daleké výhledy neomrzí, lze na ně navázat i vhodným ubytováním. Za jedno z nejkrásnějších míst severních Čech je považována Mariánská hora nad obcí Albrechtice v Jizerských horách. Je zde v provozu celoročně několik soukromých penzionů a jistě není náhodou, že tudy vede cyklostezka přezdívaná jako Hřebenovka. Nádherná panoramata vás jistě příjemně překvapí a můžete v nich pokračovat i cestou do Josefova Dolu, Horního Maxova, Bedřichova a Janova nad Nisou kolem dalších rozhleden Slovanka, Královka a Bramberk.