Svět počítačových her a jak se k němu propracovat


V prvé řadě je třeba rozlišit nejrůznější žánry počítačových her – stejně jako u knih. Máme zde akční střílečky, RPG (hry na hrdiny, Role-playing games), puzzle, adventůry, příběhové, strategické, simulátory a dalších desatero specifických žánrů. Každé dítě má rádo jiné hry, stejně jako má rádo jiné knihy.

minecraft-325652_640

Počítačové hry mohou sloužit jako doplnění (nikoliv hlavní náplň!) výuky jemné motoriky prstů, reflexů, ale také doplnění výuky angličtiny (čtení, chápání textu, aplikace dovedností, komunikace s jinými hráči) či jiných jazyků. Ovšem nic by se nemělo přehánět.

a. Dovolte dítě hrát bez pečlivého dozoru, pakliže je starší dvanácti let

b. Mladší děti do 12 let je dobré zkontrolovat, případně jim ukázat či pomoci

c. Nechte děti u hraní her trpět neúspěchem. Ukažte jim řešení (pokuste se o něj sami) a ukažte, že k řešení se může dobrat samo nebo že i vy někdy neznáte všechno.

d. Upozorněte dítě, pokud se frustrace stane agresí a pakliže začnou následovat projevy agrese jako bušení pěstmi či hlasitý křik, omezte hraní a vysvětlete, proč se nemůže vztekat a ničit věci, když se zlobí. Zároveň dodržujte předchozí pravidla a nepomáhejte dítěti – nechte jej, ať se ve virtuálním světě, ve kterém o nic nejde, potrápí.

e. Omezte hraní her. Pro děti do dvanácti let se jedná o pár hodin denně, i to je moc. Pro děti nad dvanáct poté můžete hranice rozvolnit. Nezapomínejte, že dítě, i když je zabaveno hrami, potřebuje reálný zážitek a činnost!

Jaké hry zvolit?

Starší děti si již samy vyberou, kterou hry mají rády a které chtějí. Nikdy ale neutrácejte příliš velké peníze za nové tituly – dítě si může počkat anebo se zkuste podívat na internetu po levných nabídkách. Za hry se nevyplatí utrácet velké peníze, mnohdy klesne cena za pouhých několik měsíců až na polovinu!

super-mario-1508624_640

Mladší děti mohou začít s hraním jednoduchých naučných her – adventury a puzzle, jednoduché skákačky – více či méně výběr her, které najdete například na déčko hry webové stránce.

Vždycky se snažte vybírat herní tituly, kde jde o něco více než jednoduché mlácení nepřátel nebo střílení. Existuje spousta herních titulů, kde je sice násilí součástí světa, není to ovšem odpověď na všechno. Vzdělejte se ve hrách a zkuste se, před koupí hry, podívat na gameplay (ukázku hry hráčem) nebo si o ní něco přečtěte.