Jak se daří konkurovat betonovým plotům v souvislosti s jejich cenou

Jednoduše, rychle a relativně levně

To bylo heslo, které razili propagátoři a první výrobci betonových prefabrikovaných desek pro výstavbu oplocení již od prvního okamžiku, kdy začali s přípravou tvarových forem a betonových směsí. Uvědomovali si, že jsou v životě situace, kdy nestačí oplotit pozemky pletivem nebo dřevěnými plaňkami, a kde skutečně je mnohdy nutností pevná kamenná či cihlová stavba.

petrklíč na zdi

Zabezpečit soukromí, chránit objekt před nepříznivými vlivy počasí a automobilovým provozem zkrátka nutí řadu majitelů pozemků obehnat je pevnou zdí a tak se stává, že musí sáhnout hluboko do kapsy a věnovat mnoho času přípravě i samotné výstavbě. Pro zeď z tvárnic, kamenných kvádrů a různých typů cihel, okrasných či rovných, potřebujete pevný základ po celé délce ohraničeného prostoru a to je onen kámen úrazu.

klematis u zdi

Vývoj betonových plotů se tomuto trendu snažil vyhnout a také se mu to podařilo – celý koncept spočívá na pouhém zabetonování sloupků o průřezu (obvykle) 14 x 13 cm, takže odpadá složité a nákladné hloubení dlouhé rýhy. Sloupky jsou zhotoveny z armovaného betonu (prokládané a zpevněné ocelovými dráty) a jsou opatřeny drážkami, do kterých zapadnou průběžné ploché panely (tloušťka pouhé 4 cm). Panely není nutné zapouštět do země, stačí je pokládat na zarovnaný zemský povrch.

Celý systém připomíná dětskou stavebnici, jde o tzv. suché zdění bez malty, lepidel a tmelů, spoje jsou rozebíratelné a celý betonový plot prakticky bezúdržbový. A betonový plot cena Montáž MPC? Ta je pak pochopitelně nižší, než u cihel, kamene e tvárnic.

Vsadit můžete i na koncepci sloučení dvou typů materiálů, např. betonu a dřeva. Je to poměrně časté řešení, kdy se vztyčí pouze základní řada desek, případně dvě, anebo se část desek zapustí do země, a zbytek vyplní dřevěná hoblovaná prkna či latě.

Chcete-li vsadit na eleganci a vyhnout se formální „šedi“, pak vybírejte z barevných odstínů betonu. Ty mohou být hnědé, jemně krémové, okrové, s nádechem do červena, můžete desky sestavit jako šachovnici, případně horní pole zakončit ozdobnými oblými deskami. Možností je celá řada, vyplatí se inspirovat některými hotovými stavbami, zdokumentovanými na webových stránkách.