Střecha na zahradu

Mezi nejlepší způsoby, jak si trochu odfrknout je usadit se na zahradě a trochu si zdřímnout nebo si přečíst nějakou zajímavou knížku. Počasí je však vcelku proměnlivé a z hezkého dne se rázem může stát deštivé odpoledne. Většinu lidí by pak pobyt na zahradě asi odradil, ale v případě, že budete mít vybudované kvalitní zastřešení, můžete venku spokojeně odpočívat i ve chvílích, kdy to bude vypadat na potopu světa. Střechu mohou tvořit různé konstrukce, ale chcete-li kvalitu za rozumnou cenu, pergola by pro vás měla být ideálním řešením.
pergola u domu

Pergoly jako takové pocházejí ze starého Řecka, respektive Říma. V dobách antiky však byly zastřešeny jen zcela výjimečně. Vzhledem k tomu, že je většinou obepínala vinná réva, která často fungovala jako stínění, poskytovaly i v té době pergoly jakýsi typ ochrany, ovšem ne před deštěm, nýbrž před dotěrnými slunečními paprsky.

V dnešní době se nezastřešené pergoly skoro neprodávají, i když i takové modely si můžete objednat. Většina typů má nějaký druh zastřešení. Vyrábějí se nejčastěji z odolnějších typů dřevin, které nejenže dobře vypadají, zvláště pak v kombinací se zeleným prostředním zahrady, ale jsou také poměrně odolné. I tak však nejde o materiál, který by vydržel navždy.
zahradní pergola

O dřevo je nutné se v pravidelných intervalech starat, což ne každému vyhovuje. I proto jsou populární alternativy z kovu, nejčastěji pak z hlinku. Tyto konstrukce jsou opravdu nezničitelné. Neskolí je hmyz, ostré slunce ani kyselý déšť. Navíc jsou zcela bezúdržbové. Jejich jedinou vadou je tak jejich moderní vzhled, který se vhodně doplňuje s novostavbami, ale o něco hůře se snáší s klasickými dřevostavbami typu roubenka.
Jste-li majitelé zahrady, určitě byste si pergolu měli pořídit. Nemusíte si kupovat rovnou nejdražší typ. Existují i pěkné a zároveň cenově dostupné kousky, které je možné postavit jak do středu zahrady, tak i přimontovat k domu.