Odkrývání historie

O archeologii slyšel snad úplně každý. Není se čemu divit poslední desítky let byla značně zpopularizována právě filmovými scénáristy, zejména pak filmy s Harrisonem Fordem, které je představitel Indiana Jonese. To je archeolog, který se díky pátrání po naší historii dostává do značných nebezpečí a kritických situací. Z tohoto pohledu zní tato práce velice zábavně, a i přes to, že příliš zábavná není zaslouží si velkou dávku obdivu.
kamenné kruhy

Většinou však musí archeologové provádět rutinní práce, provádět řadu výkopů, které často skončí neúspěchem. Ale pak při jednom pokusu z milionu uspějí a můžou si tak vydobýt kýženou slávu. Přesně to se teď povedlo americkým archeologům , kteří v Jižní Americe, která je sídlem pověstných Mayů našli další pyramidy a město, které údajně patřilo Zápotekům. Což je jakýsi kmen podobný Aztékům. Měli moderní civilizaci, kanalizaci, zavlažovací systém a kalendář.
mexiko pyramida

Dalo by se říct, že tato civilizace měla podobný nebo větší náběh na úspěch jako ta naše civilizace. Otázkou je, co se stalo a proč jsou nyní nalezeny jen ruiny. To je pro všechny velkou záhadou. Co se většině civilizací stalo. Byly vyspělé, ale pak se po nich najednou slehla zem.

Může to být pro nás varování? Stane se to i nám, když civilizace dospěje do určitého bodu tak sama zanikne. Často také můžeme slýchat teorie, že také civilizace nemohly vyspět samy od sebe a že tak rychlý vývoj prostě nemůže být přirozený. Dokonce existují domněnky, že snad měli něco společného s mimozemšťany, ale to už jsou konspirační teorie, do který není radno se pouštět.
machu picchu

Důležité je ocenit práci archeologů, jelikož se nejedná o nijak snadnou záležitost. Pomáhají nám postupně odkrývat vývoj lidstva a směr naší historie. Bez jejich práce bychom jen stěží věděli, jakým směrem se společnost ubírala a jak se bude ubírat.

Těžko bychom věděli o dinosaurech nad jejichž velikostí, sílu a schopností přežít se nám často až tají dech. Historie země je úžasná a my můžeme jen žasnout nad tím co odkryjeme příště.