Opomíjené Slovinsko

Jestliže navštívíte hlavní město Slovinska Lublaň, bude vám to tu připomínat tak trochu Prahu. Jen je to tu menší a uklizenější. Vydáte-li se promenádou kolem řeky Ljubljanice, budete mít pocit, že jste se přemístili na skok do Karlových Varů.
město lublaň
§  V samém centru města se tyčí sedmdesátimetrový mrakodrap, který se jmenuje Nebotičnik a stojí tu už téměř devadesát let.
§  Když se roku 1931 stavěl, byli místní obyvatelé zásadně proti. Obávali se, že tento kolos naprosto zničí historický ráz města.
§  Dnes je jeho neodmyslitelnou součástí. Svými architektonickými prvky skvěle zapadl do okolního prostředí.
MRAKODRAP NEBOTIČNIK
V přízemí a prvním poschodí najdete obchody, ve druhém až pátém jsou kanceláře, v šestém až devátém poschodí jsou vystavěné byty. Poslední tři slouží jako kavárna s terasou. Kdo do Lublaně zavítá, rozhodně by neměl tento mrakodrap minout bez povšimnutí. Kdo si posedí v kavárně a rozhlédne se po okolí, bude mít celé město jako na dlani. Včetně Lublaňského hradu.
bledský hrad

Vlaky jezdí do všech stran

V Lublani jsou hojně využívány vlaky. Pokud využijete jejich služeb, doveze vás jeden z nich do Julských Alp, které převyšují naše Krkonoše.
–         V kopcích Julských Alp si budete myslet, že se zastavil čas.
–         Hospodaří se tu jako před sto lety.
–         Žije se tu klidně a rozvážně.
–         Na pastvinách se pasou ovce a na vás dýchá pohoda a krása místní přírody.
julské alpy
V podhůří se doporučuje navštívit jezero Bled. Na ostrůvku stojí malebný kostelík svatého Martina. K němu můžete podniknout romantickou plavbu půjčenou loďkou. U jezera Bled leží proslulé lázně, v jejich termálních pramenech se můžete smočit od hlavy až k patě. Stojí to za to. Vlak vás může zavézt i do obrovské jeskyně Postojna, u které přesednete do dalšího vláčku. Ten vás jeskyní proveze po několika trasách. Jeskyně měří totiž neuvěřitelných devatenáct kilometrů.