Mami, dneska platím já!

Studie ukazují, že je nanejvýš vhodné začít děti vzdělávat v oblasti financí co nejdříve. Pouze děti, které nebudou celé dětství vyrůstat v domnění, že mohou mít všechno, protože je to nic nestojí, mohou vyrůst v dospělé lidi, kteří budou umět s penězi zacházet. Nebudou pak po osamostatnění překvapení, kolik věci stojí, jak je nákladné bydlení a že jsou v životě chvíle, kdy je nutné vystačit si i s omezeným příjmem a ne sahat hned po rychlých půjčkách a dostat se do začarovaného kruhu půjček a dluhů.
hračka pokladna
Pokud Vám tedy již předškolní děti kladou zvídavé dotazy, na téma co kolik stojí, proč chodíte do práce a proč jim nechcete koupit každou věc, na kterou si ukážou, určitě je neodbývejte pouhým zákazem či větou: „Ty tomu stejně nemůžeš rozumět.“ Naopak snažte se jim na názorných příkladech ukázat, kolik času a úsilí Vás vydělání určité částky stálo a co tou částkou můžete či musíte reálně zaplatit.
Nejpřirozenějším způsobem učení malých dětí je hra. Vzpomeňte si na své dětství, kdy Vás bavilo hrát si na obchod a hrajte si podobným způsobem se svými dětmi. Můžete si koupit papírové peníze určené na hraní nebo si nějaké vlastní dokonce vyrobit. Kromě finanční gramotnosti budete u dětí rozvíjet i matematické schopnosti. Hru můžete proložit otázkami typu: Co by sis koupil, kdybys byl bohatý? Proč jsou někteří lidé chudí? Proč a jakým způsobem by se chudším mělo pomáhat?
růžové prasátko
S dáváním kapesného dětem neotálejte!
S většími dětmi proberte rodinný rozpočet klidně detailně. Když uvidí, kolik peněz máte na měsíc k dispozici a co vše je potřeba zaplatit, velmi brzo zjistí, že to vůbec nemusí být snadné hospodařit tak, aby zbylo něco i na zábavu a potřeby jednotlivých členů rodiny. Efektivní způsob jak naučit děti hospodařit s penězi je dávat jim pravidelné kapesné.

Pokud jsou děti malé, mělo by se jednat spíš jen o symbolické částky. I na nich se ale děti mohou naučit to, že je dobré si někdy odříct třeba nějakou sladkost a ušetřené koruny pak investovat třeba do větší a dražší hračky, po které touží a vy jim ji nechcete jen tak koupit. Větší děti mohou dostávat kapesné vyšší, zároveň by také měly začít uvažovat o prvních brigádách, na kterých si vydělají peníze samy.