Malý obývací pokoj nemusí vypadat stísněně – Jak jej vhodně vybavit? 

Máte doma malý obývací pokoj a cítíte se v něm stísněně? Pohrajte si malinko s barvami a jinak rozložte nábytek a hned se v malém prostoru budete cítit lépe. 

Malý obývací pokoj nemusí vypadat stísněně – Jak jej vhodně vybavit? 

V malých místnostech, které jsou přeplněné nábytkem a věcmi se obvykle cítíme nekomfortně a stísněně. Přitom právě obývací pokoj má působit vzdušným dojmem, máme se v něm cítit pohodlně a příjemně, prostor by měl navodit pocit pohody. Jak to ale udělat, když je místa málo? Zkuste si pohrát s barvami na stěnách, volte vhodný nábytek a pohrajte si s umístněním nábytku i všech nezbytných doplňků. 

pexels-photo-271795

Barvy udělají hodně 

Možná se to nezdá, ale je to skutečně tak. Barvy udělají hrozně moc, a pokud se chcete doma cítit dobře, musíte umět s nimi zacházet. Vůbec nevypadá dobře, když je malý prostor zahlcen věcmi, nábytkem a ještě nám ruší celkový dojem výrazné a nevhodně použité barvy. V malých místnostech záleží na využití barev hodně, protože vhodně zvolené barvy na stěnách nám pomáhají vytvořit vzdušnější a prostornější prostředí alespoň opticky. Volte proto jen přírodní a světlé odstíny barev, pokud chcete prostor oživit a nechcete mít stěny pouze bílé, volte nalepovací tapety nebo jednu zeď vymalujte tmavší barvou, opět ale v neutrálním tónu, skvěle vypadá například šedá barva. Strop by ale měl vždy zůstat bílý. 

Na jednu stěnu lze také nalepit barevnou tapetu, mohou ji zdobit například ornamenty a dekorační prvky, v tom případě se ale už vyhněte obrázkům a výrazným obrazům, na stěny pak už umístěte jen poličky třeba s knihami. Dobrou volbou jsou i zrcadla, ty také pomáhají prostor výrazně opticky zvětšit, pokud vám nevadí zrcadla, pověste je na jednu stěnu. 

pexels-photo-1571470

Kam s tím? 

Návrhy obývacích pokojů https://bydesign.cz/cat/obyvaky najdete i na internetu, odkud můžete brát inspiraci. Vždycky se najde něco, co vás může zaujmout. Nábytek do malých prostor vybírejte také ve světlejších barvách a nepřehánějte to s ním. Volte jen ty nejdůležitější kusy nábytku a vhodně je rozmístěte, všechno několikrát přeměřte a nábytek ideálně dávejte ke stěnám, aby se vytvořil prostor. 

Nevýhodou malých bytů a pokojů je i to, že se musejí často uklízet. Čím více věcí, které jsou v prostoru rozházeny, tím horší dojem to dělá a místnost nevypadá příliš útulně.