Jak byste poradili začátečníkům, aby se na turistickém výšlapu netrápili

Věřte zkušenému harcovníkovi

Jestliže se seznámíte s někým, kdo má srdečnou povahu, kdo se vám snaží nezištně pomáhat, a zároveň má za sebou jisté zkušenosti v oblasti outdooru, važte si toho. Máte velké štěstí, protože se můžete poměrně snadno vyhnout některým nepříjemnostem, které tento životní styl skýtá. Co by vám poradil zkušený borec ještě před tím, než se vydáte na svou první túru?

treková obuv

Ponožky a boty – na prvním místě jsou vždy trekové boty v souladu s dobře zvolenými ponožkami. V tomto směru si nechte poradit, studujte pečlivě recenze a bot si vyzkoušejte třeba sto párů, než natrefíte na ten pravý. Na ničem jiném tolik nezáleží, jako na výběru obuvi, protože v horách mezi ostrými kameny a v nerovném terénu – to není jako na pěší zóně ve městě, kde se z tlačících bot či z obuvi s prasklým podpatkem klidně vyzujete, a budete pokračovat naboso.

Batoh – jakmile máte vybrané boty, a jste si jisti, že vás odnesou i do náročných terénů, začněte vybírat batoh. Měl by být prodyšný, dostatečně polstrovaný, pohodlně uzavíratelný, a raději větší, než menší. Kvalitní batoh musí být nepromokavý, zónovaný, s dostatkem kapes a spolehlivým zapínáním, s možností upnout zvenčí karimatku a bundu.

Spací pytel – dnes naštěstí existuje mnoho typů a výrobců kvalitních spacáků, takže si mezi nimi lze vybrat buď „mumii“ anebo širší modely pro teploty nižší i vyšší, s nimiž komfortně přespíte i pod širákem. Podobné je to dnes i s výběrem stanů, což nebývá tak náročné, jako pozornost, kterou musíte věnovat výběru vhodných bot.

typická treková bota

Kvalitní treková bunda – poslední nejdůležitější věc pro outdoor je bunda. S kapucí, nepromokavá, pohodlná, se zapínáním rukávů na suchý zip, šňůrkou v pase, kapsami a dalšími prvky. Výběr bundy rovněž není tak obtížný a měli byste jej zvládnout i bez pomoci.

Ostatní doplňky až na závěr – funkční prádlo, sluneční brýle, čepice, svítilny, mapy a busola, víceúčelový kapesní nůž, vařič, nerezové nádobí a další doplňky – to vše nakupujte až na závěr, protože bez těchto předmětů se lze na horách obejít, ovšem bez bot a batohu to rozhodně nepůjde.